1106 Budapest, Bogáncsvirág u. 13-15 | E-mail: ertekesites [kukac] magilab.hu

Gyakori bakteriális fertőzések és kórházi kezelésük gyermekkorú betegek esetén

Fertőzéses megbetegedésekben a gyermekek kezelése a felnőttekéhez nagyon hasonló; mindemellett vannak lényeges különbségek a gyermek és felnőtt terápia között, például a betegségek ismertető jelei, tünetei, illetve a kórokozók és a kezeléshez használt antibiotikumok tekintetében. Az összefoglaló alapjául szolgáló cikkben a bakteriális eredetű fertőzések kezeléséről lesz szó, ami segítséget nyújthat a klinikai gyógyszerészek számára a biztonságos, hatásos, és optimális antibiotikum terápiához.

A gyógyszerészi beteggondozási folyamat során a fertőzések kezelésének minden egyes lépésében speciális szempontokat kell figyelembe venni. Újszülöttek, csecsemők és gyermekek egyaránt eltérő tüneteket mutathatnak a felnőttekhez képest, illetve lényeges különbség, hogy a gyermekek kevésbé képesek a specifikus tüneteik kommunikálására. Az antibiotikumok kiválasztása során meg kell fontolni a dózist, a dózis intervallumot, költségeket és a lehetséges nem kívánt hatásokat. A dozírozás tipikusan testtömeg alapján kerül kiszámításra; a gyógyszerészeknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a gyermekek testsúly kilogramm alapján történő dózisszámolására. Általánosságban elmondható, hogy 40 kg alatti testtömeggel rendelkező gyermekek esetén a testsúly alapján történik a számolás, míg 40 kg felett a felnőtteknek ajánlott dózis megfelelő lehet. Figyelembe kell venni a vesén, illetve májon keresztül történő kiürülést egyaránt; újszülöttekben, illetve lassabb metabolizmussal rendelkező gyermekekben az adagolási időköz hosszabb lesz, a vérszint monitorozása elengedhetetlen. A legfontosabb az egyénre szabott terápia, ebben nagy szerepet játszanak a klinikai gyógyszerészek, akik naprakész adagolási ismereteik és különböző új irányelvek alapján biztosítani tudják a megfelelő dozírozást.

Meningitis

Az agyhártyagyulladás potenciálisan életveszélyes kórkép, melynek tünetei különösen csecsemők esetében gyakran nem specifikusak: láz, letargia, étvágytalanság, hányás, hasmenés kíséri. Idősebb gyermekekben a tünetek a felnőtt tünetekhez hasonlók, hányás és tarkómerevség jellemzik a kórképet. Az antibiotikumok adagolása intravénásan történik, a dózist a klinikai irányelvek határozzák meg. Az antibiotikum terápia időtartama függ a kórokozó patogéntől, a meningitis kezelésében mindig fontos egyeztetni pediátriai fertőzések szakértőjével. Antibiotikumként cefotaxim és ceftriaxon a választott szerek. Dexametazon csökkentheti az akut bakteriális meningitist követő súlyos hallásvesztés kialakulásának esélyét gyermekekben. H. influenzae által okozott meningitisben javasolt az adagolása.

Húgyúti fertőzések

A húgyúti fertőzések közé soroljuk a húgyhólyag, a vese, húgycső és húgyvezeték bakteriális fertőzéseit, melyek gyermekekben 2 éves kor alatt nagyon gyakoriak. Újszülöttek és csecsemők esetén a tünetek nem specifikusak, gyermekben sokkal inkább a klasszikus húgyúti fertőzések tüneteire hasonlítanak, mint például fájdalmas és sürgős vizelés, hasi fájdalom. 2 hónapos kor alatt parenterális antibiotikum terápia javasolt, mert a betegek nem tolerálják az enterális adagolást. A főbb választható antibiotikumok a következők: amoxicillin-klavulánsav, trimetoprim-szulfametoxazol, cefalexin, cefixim, cefpodoxim, cefprozil, cefuroxim; parenterálisan adagolható a cefotaxim, ceftriaxon és az aminoglikozidok.

Cellulitisz

A cellulitisz a bőr mélyebb rétegeinek fertőzése, mely ödéma, eritéma és melegség formájában manifesztálódik. Bár a legtöbb betegnél nem alakulnak ki szisztémás szövődmények, néhány esetben lázzal, helyi nyirokcsomógyulladással is járhat az infekció. Nem megfelelően kezelt cellulitisz oszteomielitiszhez vezethet. Leggyakrabban Streptococcus fajok okozzák, purulens cellulitisz esetén meticillin rezisztens Streptococcus aureusra (MRSA) kell gyanakodni. Kezelésére orális antibiotikum alkalmazása javasolt, cefalexin, dikloxacillin, vagy β-laktám hiperszenzitivitás esetén klindamicin.

Common bacterial infections and their treatment in hospitalized pediatric patients


Nicholas M Fusco, Pharm.D., BCPS, BCPPS, Kristen Nichols, Pharm.D., BCPS-AQ ID, BCPPS American Journal of Health-System Pharmacy, Volume 76, Issue 19, 1 October 2019, Pages 1521–1531

https://academic.oup.com/ajhp/article-abstract/76/19/1521/5570014?redirectedFrom=fulltext

A cikk szerzője Bor Fanni.

Legutóbbi bejegyzések