Amerikai kutatók kifejlesztettek egy új heparán-szulfát molekulát, amely paracetamol – másik nevén acetaminofén – mérgezésben hatásos alternatív kezelési mód lehet. Az oligoszacharid előállításához bioszintetikus enzimeket alkalmaztak, amelyek segítségével a sejten belüli szintézist tudták utánozni. Ezzel a jól kontrollált módszerrel lehetséges strukturálisan homogén heparán-szulfát molekulák előállítása, definiált molekulamérettel és szulfatáltsági fokkal.
Egereken végzett vizsgálat során a kutatócsoport megfigyelte, hogy három órával a paracetamol egyébként halálos dózisának beadása után az új molekula 100%-os túlélést eredményezett. Az új hatóanyag képes a májkárosító jelátviteli utak gátlására, melyek aktiválódása kezeletlenül akut májelégtelenséghez vezetne. A paracetamol túladagolás során a hepatotoxicitásért egy metabolit felelős, amely a májsejtek nekrózisát idézi elő. Ezen májsejtek egy proteint bocsátanak ki – a HMGB1-et – amely neutrofil gyulladást okoz. Túlzott mennyiségű paracetamol hatására a nagymennyiségű infiltrálódó neutrofil granulociták az egészséges szöveteket károsítják. Az előállított heparán-szulfát a HMGB1 protein által mediált neutrofil infiltrációt gátolja meg.
A jelenleg elfogadott standard terápia paracetamol túladagolás esetén N-acetilcisztein adása, amely antioxidánsként képes a toxikus metabolit semlegesítésére. Azonban az N-acetilcisztein adása rövid időn belül, késedelem nélkül szükséges, mert a sérült májsejteket már nem képes regenerálni. A kutatók szerint az új molekula a túladagolás után hat órával is hatékonyabbnak bizonyult, mint a jelenleg elfogadott terápia, az N-acetilcisztein adása.
A kutatócsoport távlati tervei között szerepel az oligoszacharid szerkezetének optimalizálása, illetve üzleti partner keresése a GMP szintézis és a humán klinikai tesztek megkezdéséhez.
A cikk szerzője Bor Fanni.